Kreativní studio
uprostřed Vrchlabí

Slovníček pojmů

Připravili jsme pro vás slovníček pojmů s termíny, které používáme v běžném životě tisku a s největší pravděpodobností se s nimi setkáte i na našich stránkách. V případě, že nebudete některému z pojmů rozumět a budete si jej přát použít ve vaší objednávce, zavolejte nám nebo napište. Rádi potřebný výraz či specifikaci upřesníme.

Arch
List papíru o určitém rozměru určený nejen k tisku.

Barevnost
Udává se počet barev na jedné straně papíru lomeno počtem barev na druhé straně, například 4/1 znamená čtyři barvy z jedné strany tiskového archu a jedna barva z druhé strany. Barevné obrázky se tisknou čtyřmi základními přímými barvami tzv. CMYK (C – Cyan (azurová), M – Magenta (purpurová), Y – Yellow (žlutá) a K – Black (černá).

Bigování
Vytvoření promáčklin v místě, kde má dojít k ohybu papíru.

Blok
Soubor listů nebo složek, stejné velikosti, spojený u jedné hrany (hřbet bloku), knižní blok vnitřní část knihy sestávající ze zkompletovaných listů nebo složek spojených šitím nebo lepením

DTP
Znamená desktop publishing (zkráceně DTP) a pochází z angličtiny. Jedná se o tvorbu tištěného dokumentu za pomoci počítače. K tomu, aby mohl dokument vzniknout, je zapotřebí kromě počítače a obsluhy, obvykle DTP operátor nebo grafik, také sázecího počítačového programu.

Formát
Rozměr papíru vyjadřovaný v milimetrech udáním šířky a výšky. Např. A3 (297 × 420 mm), A4 (210 × 297 mm), A5 (148 × 210 mm), B3 (353 × 500 mm), B4 (250 × 353 mm), B5 (176 × 250 mm), B6 (125 × 176 mm). Formáty A4, A5, A6, B4, B5 a B6 jsou formáty knižními a nejčastěji používanými.

Grafický návrh
Jedná se o vytvoření digitálních podkladů pro tisk. Cena je závislá na způsobu a náročnosti přípravy podkladů. Jestli se grafika tisku bude připravovat z vámi dodaných podkladů – loga, fotky, texty… anebo jestli bude nutno vše nově vytvořit (vymyslet) a navrhnout...

Gramáž papíru
Jedná se o tíhu listu o velikosti 1 m2. Na této hodnotě je závislá tloušťka papíru – čím vyšší hodnota tím je papír silnější.

Lom
Místo přeložení papíru nebo kartonu.

Logotyp
Je písmová nebo slovní značka, graficky znázorněný název společnosti, firmy, výrobku, značky apod. Obvykle je použitý charakteristický typ písma (často výtvarně upravený). Pokud je logotyp důsledně používán (ve spojení s dalšími propagačními prvky), může se stát důležitou součástí propagačního stylu a firemní identity společnosti.

Náklad
Smluvně sjednaný počet výtisků určité tiskoviny.

Nátisk
Kalibrovaný / certifikovaný tisk pro správné nastavení barevnosti a kvality tisku.

Perforace
Vyražení nebo proražení souvislé řady otvorů v daném místě pro snadnější odtržení např. částí lístků, kupónů, formulářů.

Rylování
Viz. bigování.

Spadávka
Spadávka (nebo také tisk na spad) je přesah dokumentu určeného pro tisk. Tento spad zamezí, aby se po ořezu na čistý formát dokumentu u okraje objevil úzký proužek nepotištěné plochy. Spadávku je nutné používat pro všechny tiskoviny, kde se vyskytuje tisk (barva) až do kraje dokumentu. Dokument se spadávkou se vždy tiskne na tiskový arch větší, než je zamýšlený rozměr výsledné tiskoviny, a musí kromě spadu obsahovat také tzv. ořezové značky. Podle nich se následně tiskovina ořízne na požadovaný výsledný formát. Nepsaným standardem je spadávka 3–5 mm široká.

Vazba
Určitý počet listů (stran) spojených v jeden celek.
V1 – vazba drátem (katalogy, sešity).
V2 – lepená vazba (brožury o více listech)

Laminování
Laminováním rozumíme při výrobě tiskovin pokrytí povrchu tiskoviny polypropylenovou či polyesterovou fólií. Takto upravený povrch má vysokou mechanickou odolnost a stoprocentně odolává vlhkosti (s výjimkou absolutního okraje laminované stránky, kde i při oboustranné laminaci může vlhkost zasáhnout papír). Vyžadujeme-li vodotěsnost, musí film přesahovat okraje papíru, a dojde k tzv. zakapsování. Polypropylenová či polyesterová fólie může mít různou tloušťku a může být lesklá nebo matná.

Máte dotazy k výrobě nebo produktům?


Můžete se na nás spolehnout

Expresní výroba a dodání pro všechny objednávky. Možnost osobního odběru.
Špičková kvalita služeb. Pomoc s přípravou a revizí tiskových dat.
Výhodné ceny, agenturní slevy, bonusy pro stálé zákazníky, online platby kartou.
Doručení zakázek kurýrními službami DPD a TopTrans nebo osobní odběr.

Komplexní tisková výroba

Komplexní tiskovou výrobou myslíme nejen oborovou zdatnost, ale i maximální preciznost a zkušenost. Celému procesu výroby věnujeme tu nejvyšší péči a pozornost. Snažíme se nabízet víc, což v dnešní době technologické dostupnosti pro každého může být jen lidský přístup, pracovitost a poctivost. Přijímáme výzvy nestandartních řešení. Stavíme na spokojených zákazních a dobrých referencích. Věříme že překvapíme i Vás.

Naši klienti